Det här är Anna Whitlocks gymnasium

Anna Whitlocks gymnasium är en varm, kreativ och modig skola. Vi erbjuder dig fem högskoleförberedande program och elva inriktningar.

 

Vi är Stockholm stads största gymnasieskola med cirka 2200 elever.

Arbetssätt

Vårt arbetssätt innebär att vi ständigt utvärderar och utvecklar undervisningen för att du ska kunna ta dig vidare i ditt lärande – så kallad formativt arbetssätt.

Vår vision

Våra ledord är bildning och innovation för en hållbar framtid.

Lokaler

Skolbyggnaden är en stor byggnad i sten från 1926 och består av fyra flyglar som omsluter en innergård. Byggnaden, som är byggnadsminnesmärkt, totalrenoverades 2016–2018. Vid renoveringen var det viktigt att både knyta an till byggnadens historia och att skapa en ny och kreativ miljö för kommande generationer.

Skolbiblioteket

Biblioteket på Anna Whitlocks gymnasium hittar du på entréplanet. Som elev är du välkommen att studera på egen hand eller tillsammans med klasskamrater.

Skolrestaurangen och café

Med utbildade kockar och serveringspersonal erbjuder skolrestaurangen dig varje dag en varierad, näringsrik och god lunch, inspirerad av det gröna köket. Vi lagar all mat från grunden med naturliga råvaror och utan halvfabrikat. I vårt café kan du köpa hållbart producerat mellanmål och fika.

Samarbeten och projekt

Våra samarbeten med högskolor, universitet, organisationer och andra företag är centrala för oss. På så vis kan vi förverkliga skolans identitet och profiler och ge eleverna de bästa förutsättningarna för en hållbar utveckling.

Några av våra samarbetspartners är

 • Stockholms universitet
 • Kungliga Tekniska Högskolan (KTH), där vi samarbetar inom profilen Life Science
 • Konstfack, där vi samarbetar inom Design
 • Nobel Prize Museum
 • Eva Bonniers Donationsnämnd
 • Rotary Kungsholmen som rådgivare till UF-företagen inom Ekonomi
 • Trafikkontoret
 • Gymnastik- och idrottshögskolan (GIH).

Lärare och skolans personal

Vi rekryterar skickliga och erfarna lärare med djupa ämneskunskaper och ett starkt engagemang för att utveckla undervisning och lärande. Vi har även ett skolbibliotek som integreras i undervisningen och en it-avdelning.

Elevhälsa

På skolan finns också ett väl utbyggt elevhälsoteam.

Elevkår och föreningar

Elevkåren

På Anna Whitlocks gymnasium uppmuntrar och värnar vi det elevengagemang som finns på skolan. Anna Whitlocks elevkår bildades redan under skolans första läsår och arbetar ständigt för att ge dig en bättre gymnasietid. Elevkåren vill skapa en gemenskap där all känner sig inkluderade och har möjlighet till påverkan.

Elevkåren är en fristående organisation som drivs av elever, men har ett nära samarbete med skolledningen för att kunna bidra till att du som elev får den bästa möjliga skoltiden, både i och utanför klassrummet. Ditt engagemang i elevkåren blir ett bredare engagemang i din egen akademiska och personliga utveckling.

Elevföreningar

Vi uppmuntrar och hjälper elever som vill driva en elevförening på Anna Whitlocks gymnasium. Här finns det 35 aktiva elevföreningar, några av dem är

 • Debattföreningen
 • Matföreningen
 • Whitlockzz
 • Filmklubben
 • Whitloggen
 • Teatercirkeln
 • Aw-Spartans
 • Aw-Paddel
 • POC
 • Pokerföreningen
 • Ekvatorerna (Podd/musikförening)
 • Anna Ensemble
 • Amnesty Ungdomsgrupp
 • AWFF
 • Bowling, dart och biljardföreningen
 • Spelförening, Datorspel och brädspel
 • UP (utlandsstuderande pionjärer)
 • Annas mannar
 • The True Crime Club
 • Jazzhub
 • Skrivcirkeln
 • Tjej- och killfotbollslag
 • Annawhitlocktifo
 • Matteföreningen
 • Anna Whitlock skol if
 • Bokcirkeln
 • Skrivcirkeln

Vår vision på Anna Whitlocks gymnasium är bildning och innovation för en hållbar framtid. Vi talar också ofta om begreppet handlingskompetens. Att vara ideellt engagerad i en elevförening, skapa och organisera stora projekt tillsammans med andra ungdomar är ett fantastiskt sätt att få sådan erfarenhet.

Undervisning på ditt modersmål

Har du ett annat modersmål än svenska kan du få modersmålsundervisning. 

Vem var Anna Whitlock?

Anna Whitlock var en utbildningspionjär, en rösträttsförkämpe och en pedagog som drev på många viktiga reformer i Sverige i början av 1900-talet. Vi vill arbeta i hennes anda och tror att hon skulle brunnit för hållbarhet om hon hade levt idag.

Uppdaterad